Satış Eğitimi

Satış Eğitimi: Sadece Kaybedenler (loosers) Fiyat Kırar

Bu günün iş dünyasında indirim istemek bir takım taktik ve tekniklerin uygulanması şeklinde hayata geçiriliyor. Satın almanın indirimli yapılması için eğitim alan satın alma profesyonelleri ve karar vericiler satış eğitimi almamış profesyoneller karşısında hemen hemen her örnekte galip geliyorlar.  İndirimli satış yapmak, aslında satış yeteneği eksikliğinden gelmektedir. Araştırmalar gösteriyor ki ; En büyük indirimleri en yeni ve satış mesleğini profesyonel olarak yapmayan tecrübesiz elemanlar gerçekleştirmektedir.

Satışa gitmek kendine güven ister. Satış temsilcileri genelde kendine güvenen insanlardır. Müşteri fiyatı pahalı olduğunu dile getirdiğinde doğal olarak kendine çok güvenen insanlar hatanın kendisinde olduğunu düşünmez ve bir sonraki alternatif olan fiyatın gerçekten pahalı olduğunu düşünür ve tüm yeteneklerini kendi yönetimlerini indirim yaptırmak için kullanırlar. Bu bilimsel olarak kanıtlanmış bir kısır döngüdür.

Satış içerisinde indirim yapılıp yapılmayacağı ilk 30 saniyede belli olmaktadır. Satış temsilcisinin duruşu satış yeteneği ve üstün satış kapatmak teknikleri buna olumlu yada olumsuz etki yapacaktır.  

Bir çok örnekte satışta indirimli veya indirimsiz kapamanın olmasının sebebi ürünün mükemmel olması veya bir çok farkının olması ile alakalı değildir. Müşteri eninde sonunda indirim isteyecektir. Bizim yapmamız gereken ise bu farkları ve faydaları sunum başından sonuna kadar öne çıkarmak ve fiyat itirazı geldiği anda kullanacak şekilde somut hale getirmek.

Satis Egitimi Satis

Kaliteli Satış Eğitimi

Fiyatınız Pahalı.. Anlıyorum. Peki. sunumunuzu dinlediniz. Sizce Neden Pahalı Olabilir ? Diye Sorsam ...

1 Müşteri anlattıklarımızın ne kadarını hatırlıyor ?

2 Müşteri anlattıklarımızın ne kadarına ne kadar hak veriyor ?

3 Üzerinden geçişmesi gereken başak  noktalar var mı

İşte ben de bundan bahsediyordum....

Satış temsilcilerinin şirketin fiyat politikasını çok detaylı olarak bilmesi inanması ve savunması gerekir. Şirketin çok fazla kar yaptığını düşünen bir satış temsilcisi mutlaka indirim verme konusunda daha hevesli olacaktır. Araştırmalar gösteriyor ki şirketin fiyat politikasına inanan satıcılar hem daha başarılı oluyor hem de fiyatları savunma konusunda daha fazla istekli oluyor.

Şirketin bazı gider kısma politikaları eğer finansal tablolar ve sonuçlar ile verilen indirimlere bağlanır ise satıcıların indirim ve taviz kullanım alışkanlıklarına etki edebiliyor. Şeffaf raporlar ve paylaşılan sonuçlar satışçılar için daha inanılabilir fiyatlar doğurmaktadır.

Bir sonraki maaş zammı kararı şirketin tamamen karı ile odaklıdır. Veya şirket araçlarının yenilenmesi ofisteki yeni koltuklar yemek yardımının artış oranı. Bunu satıcı net ve hesaplanabilir olarak gördüğü zaman bu farkı müşteriye ödetme konusunda daha istekli olmaktadır.

indirim teklif etmek satıcının bir opsiyonu olmamalı. Satış temsilcisinin elinde indirim kozu var izse onu kullanacaktır. Buna bilim insanları son yüzlük etkisi diye de adlandırırlar. Cebinizde son yüzlük kalana kadar parayı nasıl hızlı harcadığınıza bazen kendiniz dahi inanamazsınız. Ancak son yüzlük kaldığını anladığınız andan sonra onu harcamanın ne kadar uzun sürdüğüne de inanamayabilirsiniz.

Satıcının gittiği fiyat son fiyat ve savunması gereken son kale olduğunu bilmesi gerekir. Satıcının elinden indirim yapma opsiyonunu tamamen alın.

Satış Temsilcisi fiyatına satış eğitimi'ne inandığı oranda inanmalıdır. Satış ekibinize profesyonel satış eğitimi aldırmadan satışa göndermeyin. En iyi fiyatı en iyi teknik ve en iyi satış eğitimi ile sattığını bilirse mutlaka fiyatı daha etkin savunacaktır.

Efektif Satış Eğitimi En Etkin Fiyat Koruma Politikalarından Biridir.

CODE Profesyonel Satış Eğitimleri