satış eğitimi satis kapamak Satış Eğitimi Satis Kapamak Satis Egitimi CODEMKL4 22 845x321

Satış Eğitimi Satis Kapamak

Satış Eğitimi: Satışı Kapatmak

Satış Eğitimi denildiği zaman birinci faktör olarak satışı daha kolay kapatma yolunda atılacak adımlar olarak adlandırabiliriz. Satışı kapatmak ile ilgili her türlü desteği ve satış eğitimini aldınız diyelim fakat hatırlamanız gereken çok önemli bir nokta var;

Sipariş istemek başka bir deyiş ile satışı kapatmak yapılması gereken en önemli ve en son nokta değildir.

 

Özellikle aşağıdaki maddeleri tek-tek yerine getirmiş olsak bile,

 

·         Müşteri tarafında olumlu yaklaşım ve kabullenme hissi.

·         Doğru kişinin ve karar vericinin karşısında olmak.

·         Doğru şeyi sunup doğru çözümü paylaştıysanız.

·         Yeterli derecede ürününüzün değer kattığını gösterdiyseniz.

·         Satışın tüm adımlarını sorunsuz bir şekilde yerine getirdiyseniz.

 

Bütün bunların doğru yapıldığı bir satış görüşmesi sonrasında bile hala satış kararını siz vermiyor olacaksınız. Sadece müşterinizin siparişi karar vermesi yolunda ona yardımcı olabilirsiniz.

 

Satış eğitimi içerisinde birçok kanıtlanmış olan teknikleri ve taktikleri paylaşırız. Gelin öncelikle bunları birlikte bir gözden geçirelim.

 

Eğer hedefe yeteri kadar yaklaşır ve doğru  şekilde yaklaşabilirseniz, atmanız gerek son adım olan; Yani satışı kapatma işlemi sizin için çok daha kolay olacaktır. Satış kapanma anına geldiğinizde, potansiyel müşteriniz mutlaka satın alma sinyalleri veriyor olacaktır.

Bu satın alma sinyallerini, satış eğitimlerinde de birçok kez üstünden geçilen, sözlü ve sözlü olmayan şekilde veriliyor olabilir. 

 

·         Bunu ne zaman alabiliriz.

·         Başka hangi renkleri var ?

·         Ödeme koşulları nelerdir.

·         Bakım Konusunda da yardımcı olacak mısınız ?

·         Nakliye masraflarını kim karşılayacak ? Sözlü olmayan sinyaller ise.

·         Öne doğru eğilip masaya yaklaşabilirler.

·         Biraz daha az resmi olurlar

·         Sizi dinlemesi için birini daha çağırırlar.

·         Ürünü veya hizmeti anlatan dokümanı biraz daha dikkatli incelemeye başlarlar.

·         Bilgisayarını açar veya rakamları kontrol etmek için hesap makinesi kullanır.

 

Ürünü başka kullanan kimler var sorabilir. Tabi umuyoruz ki siz de müşteriden gelen bu sinyalleri fark edip uygun kapanış sorusunu sormaya hazır olursunuz. Hadi bazı teknikleri birlikte gözden geçirelim. Satış Eğitimi sürecinde uzun uzun bahsettiğimiz ve üzerinde özellikle durulması gerektiğini söylediğimiz bu yöntemlerden bazıları şu şekildedir.

 

·         Şimdi almalarını isteyebilirsiniz. Müşterinizin satın alma işlemlerini her zaman kolaylaştırın. Kibar bir şekilde şimdi hemen siparişinizi girebilir ve yarın ürünün elinizde olmasını sağlayabilirim. Veya programı hemen sizin istediğiniz şekilde ayarlayabiliriz.

·         Satışı Kabul edin. Bir çok başarılı satıcı ( CODE Satış Eğitimi  Almış Profesyoneller) Müşterisi zaten satın almış gibi düşünürler ve bir an önce kağıt işlerini hallederek ve prosedürlere yardımcı olarak müşterisinin önünden kaldırmayı başarır. Prosedürleri hallettikten sonra siparişi kesinleştirmeden tam önce müşterisinin eklemek istediğiniz bir şey olup olmadığını sorar. Yok ise zaten sipariş tamamdır.

·         Öyle veya Böyle Kapatın. Evet ve hayır çok keskin olmasın diye, böyle mi istersiniz, şöyle mi sorusu ile de kapatılabilir.  (örnek olarak; “Sarısını mı mavisini mi tercih edersiniz ?”).

 

Eski sistemi mi yeni sistem mi sizin için daha uygun sorusu, hem sunum yaparken hem de satışı kapatma yöntemi olabilir. Son teknik bazen müşteriler üzerinde hafif bir baskı oluşturabilir. Ancak karşı tarafa kibar ve tercihini sorma şeklindeki yaklaşım ile aslında bunun bir kapanış sorusu olmadığı da bariz olarak anlaşılacaktır. İnsanların karar vermek ve son kesin net fikri ortaya koymaya çekindiği durumlarda bulundunuz mu?  Sizin ürününüzü veya hizmetinizi almış veya ikna olmuş olsa da hala son kararı verme konusunda tereddüt eden müşterileriniz mutlaka olacaktır.

 

Böyle durumlarda yapılması gereken şey, “bu gün imzalayalım ve bu işten kurtulun demiyorum” şeklinde ufak baskı azaltıcı bir yöntemi kullanmak, müşterinin takvimine uyabileceğinizi göstermek ve üzerinde baskı olmadığını ortaya koyabilirsiniz. Bu tip müşterilere asla yapılmaması gereken, hadi şimdi imzalayalım tarzı şeklinde baskı yapmak doğru olmayacaktır. Bu tarz durumlarda genel de müşteri kendini köşeye sıkışmış hissedecek ve satın alma niyetinden vazgeçebilecektir. Müşterinizin hangi konularda tereddüt duyduğunu ortaya çıkarmak için sorgulamaya devam edilmesi gerekmektedir.

Tam olarak son noktayı koyana kadar araştırın ve sorgulayın. O andan itibaren yapılması gereken, şirket sunumunu bırakıp müşterinizin yanında olduğunuzu hissettirin ve sadece o noktaya odaklı sunum yapmaya özen gösterin. Bazı samimi soruları da kullanmanız daha da yardımcı olacaktır. Mesela “Eğer bu şöyle değil de tam olarak böyle olsaydı, tam olarak ihtiyacınızı karşılıyor olur muydu ?” şeklinde bir soru eğer cevap olumlu olur ise sunumu o yöne tavizleri kullanarak kapatmaya çalışmak daha kolay sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Müşterilerinize her zaman alternatifler sunun. Mükemmel bir satış eğitimini almak  size yüzlerce satış kapatma taktik ve tekniğini uygulamalı olarak gösterecektir.

Powered By CODE Satış Akademisi: Türkiye’nin 1 Numaralı Satış Eğitimi