satış eğitimi Satış Eğitimi Motivasyon satis egitimi Motivaston 750x321

Satış Eğitimi Motivasyon

Satış ekiplerinize satış eğitimi seçerken, motivasyondan uzak, bilimsel yöntem eğitimlerini seçmeniz, kurumunuzun satış gücünün duvara çarpmasını engeller.

Satış Eğitimi içerisinde verilen fazla “MOTİVASYON”, satış ekiplerinin yardımcısı mı ? Yoksa gereksiz motivasyon ekiplere zarar mı veriyor ? Profesyonel satış eğitimlerinde genel olarak yapılan motivasyon uygulamaları olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.  DİKKAT: “Koşarak duvarın içinden geçeceğine inanan ekip, Duvara koşarak ve daha hızlı çarpıyor.”

Satış Eğitimi Motivasyon ? satış eğitimi Satış Eğitimi Motivasyon satis egitimi Motivaston2

Satış ekiplerine yapılan motivasyon konuşmaları ve eğitimler içerisinde pompalanan aşırı öz güven yüklemeleri sahada olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

Türkiye’de satış eğitimlerinde genelde yapılan bir hata; satışçının yenilmez olması gerektiği, kendine çok güvenmesi,  aynı zamanda her zaman yüksek enerji ve heyecan içerisinde olmasının öğütlenmesidir.

Unutulmaması gereken bir gerçek vardır ki; “Sahada, koşarak duvardan geçebileceğine inandırılan bir saha satış personeli, inancı ile doğru orantılı olarak hızla duvara doğru koşmakta ve motivasyon seviyesi ile aynı derecede sertlikte o duvara çarpmaktadır. Sonuçta,  kan revan içerisinde yere düşerek, alacağı bir sonraki işi de kaybetmektedir.” 

CODE Satış Eğitimleri motivasyon ve başarı hikayelerini içermez.

Duvar örneğinde olduğu gibi, satıcıya sahada, gün içerisinde karşılaşacakları çeşitli engeller, duvarlar, hatta çelikleşmiş müşteri itirazları ayrı ayrı anlatılır. Bilimsel olarak duvarın yapısı en ince ayrıntısına kadar açıklanır. Duvarın üzerinden veya yanında geçebilecek araçlar kendilerine verilir.

Bilimsel satış yöntem eğitimleri bu yüzden sahada en çok çalışan ve başarı getiren satış geliştirme uygulamalarıdır.

Peki, Satıcının motivasyonu ne olacak ?

Doğru bilgi, ikna bilimi, sektöre özel uygulamalar, müşteri dirençlerine çözümler ve profesyonel iletişim, satışta başarıyı getirir.

Kurum değerlerini, müşteri değer sunumlarını ve çok detaylı müşteri analizlerini içeren kusursuz satış kurgusu,  satış ekiplerini kaçınılmaz olarak  başarıya ulaştırır. Başarı modeli kusursuz ve garantili ise, satış ekibine en büyük motivasyon bu olur.

Eski teknik ve kitaplarda uzun yıllar anlatılan, “kendine tokat atıp adrenalin yükleyerek” satış görüşmesine giden satıcılar günümüzde en başarısız saha sonuçlarını alanlar olarak karşımıza çıkarlar.

Yüksek enerjili  satışçılar, şu an bankaların kredi kartı satışı, telekom firmalarının telemarketing veya destek hizmetleri satış departmanlarındaki o rahatsız edici konuşmaları yapan ekiplerde gözlemlenmektedir. Müşteri bu tonu çok iyi tanır. Gösterilebilecek en büyük direnci gösterir.

Siz bu tür bir ses tonunu duyduğuz anda ne yapıyorsunuz ?  Müşteri de aynısını yapıyor. Ya telefonu kapatıyor. Ya da uzak bir yere koyup kendi kendine kapanmasını bekliyor.

Satış ekiplerinize satış eğitimi seçerken, motivasyondan uzak, bilimsel yöntem eğitimlerini seçmeniz, kurumunuzun satış gücünün duvara çarpmasını engeller.